Gökçebayır

Çanakkale Ezine Bergaz Gökçebayır

Türkiyede zeytinyağı sektörü

Türk zeytinyağı sektörü
Zeytinlerin ve zeytinyağının değeri ve eşsiz özellikleri yüzyıllardır kabul edilmiş ve günümüzde daha da öne çıkmaktadır. Bu soylu meyvenin yetiştiriciliği, dünyanın belirli bölgelerinde, özellikle Akdeniz kıyılarını çevreleyen ülkelerde yoğunlaşmıştır. Türkiye bu şanslı ülkelerden biri ve dünyanın ikinci büyük üreticisi konumunda.

The Turkish olive oil sector

Zeytin, tarih boyunca bir Akdeniz uygarlığının sembolü olmuştur ve uzun zamandan beri Türkiye’de de yetişmektedir. Aslında, güneydoğu Anadolu, Hatay’dan Kahramanmaraş ve Mardin’e uzanan bir çizgide bulunan zeytinin alt türleriyle doğrulanan bir iddia olan zeytinin beşiği ve gen merkezi olarak bilinmektedir. Güneydoğu Anadolu’dan, bu soylu ağaç batı Anadolu’ya yayılmış, ardından Ege Adaları üzerinden Yunanistan, İtalya ve İspanya’ya yayılmıştır.

Zeytin ağacının genel olarak ilk ağaç olduğu kabul edilir. Tüm önemli yazılarda bahsedilir ve arkeolojik ve jeolojik bulgulara göre M.Ö. 6000’den beri kullanılmaktadır. İlk zeytinyağı üretim yöntemi, zeytinleri alttan ezmek ve ardından yağı püreden sıcak su ile çıkarmaktı. M.Ö. 600 yılına kadar uzanan en eski zeytinyağı tesisi, İzmir’in yakınlarındaki Urla ilçesinde, Batı Anadolu’daki antik Klazomenai(Urla) yerleşim yerlerinde bulunabilir.

Akdeniz’in farklı yerlerinde olduğu gibi, zeytinyağı da Türkiye’de çok önemli bir gıda maddesidir ve Türk mutfağında yer almanın gururunu yaşamaktadır. 2000’lerin başında, Türkiye 100 milyon zeytin ağacına sahipti. 2014/15 sezonunda, yeni ekimler bu sayıyı 169 milyona çıkardı. Türkiye, son beş ürün yılında ortalama olarak 170.000 ton zeytinyağı ve 527.000 ton sofralık zeytin üretmiştir. Zeytin yetiştiriciliği Aydın, İzmir, Muğla, Balıkesir, Bursa, Manisa, Çanakkale, Gaziantep ve Mersin illerinde ve Ege, Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yoğunlaşmaktadır. Türkiye, yerli çeşitlerden çok zengin bir mirasa sahiptir. Genel olarak konuşursak, Edremit (Ayvalık), Türkiye’nin zeytin yetiştirme alanının kuzeyinde ve güneyde Memecik’in en yaygın çeşididir. Gemlik çeşidi büyük ölçüde siyah sofralık zeytin olarak üretilir ve tüketilir. Diğer Türk zeytinleri çeşitleri arasında Büyük Topak, Ulak, Çakır, Çekişte, Çelebi, Çilli, Domat, Edincik Su, Eğriburun, Erkence, Halhalı, İzmir Sofrası, Kalembezi, Kan Çelebi, Karamürsel Su, Kilis Yağlık, Kiraz, Manzan, Memeli, Nizip Yağlık bulunmaktadır. , Samanlı, Sarı Haşebi, Sarı Ulak, Saurani, Taşan Yüreği, Uslu ve Yağ Çelebi bulunur.

Zeytin üretim bölgeleri ile sınırlı kalsa da, insanlar sağlık konusunda bilinçlendikçe Türkiye’de zeytinyağı tüketimi de artıyor. Zeytin yağının sağlığa faydalarını gösteren tanıtım sayesinde, daha önce 1.5 kg’da olan kişi başına tüketim 2 kg’a ulaşmıştı. Tüketiciler son zamanlarda farklı zeytin çeşitleri ve zeytinyağının tadlarına göre coğrafi kökenlerine göre değişme şekilleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya başlamıştır. Sonuç olarak, monovarietal( monovarietal belirli bir zeytin çeşidinden veya birçok çeşidinden yapılmış bir yağdır. ) zeytinyağı için tüketici talebi artıyor ve arttıkça da daha fazla gurme dükkanı hayatımızda yerini alıyor. Bu gelişmeler, tüketiciler tarafından artık sadece bir gıda maddesi olarak algılanmayan, ancak çok çeşitlerde mevcut olan seçkin bir ürün olarak algılanan zeytinyağı görüntüsü üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir: aromalı, soğuk pres, erken veya geç hasat, filtrelenmemiş , vb. Zeytinyağının sağlık yararlarının anlaşılması arttıkça, örneğin sabun ve el kremlerinde zeytinyağının kozmetik uygulamaları için talep de artmıştır.

Zeytin ve zeytinyağı da Türkiye ekonomisi için çok önemli tarımsal ürünler haline gelmştir. Her mevsimde 1 milyon ton zeytin işlendiği kırsal alanlarda 1000 ila 1100 işleme tesisi olduğu tahmin edilmektedir. İhracat hacmi, zeytin hasadı ve diğer üretici ülkelerdeki üretim seviyesine bağlı olarak değişir. Son beş yılda, ihracat 33.000 tonu buldumuştur.

Türkiye Gıda, Tarım Bakanlığı, zeytinyağı üretimi için 450.000 tonluk bir hedef belirledi. Zeytin yetiştiriciliğindeki artış ve zeytin yetiştiriciliğine artan ilgi, modern meyve bahçesine yatırım, üretim ve depolama tesisleriyle birleştiğinde, sektörün bu hedefe ulaşılabileceğine inandığını gösteriyor. Bunu kısa vadede yaparsa, zeytinyağı iç düzeyde öne çıkacak ve Türkiye, zeytin dünyasında uluslararası bir oyuncu olarak konumunu pekiştirecektir.

Türkiyede zeytinin tarihi

Medeniyetlerin beşiği olan Anadolu, 6000 yıldır zeytin ağacına ev sahipliği yapmaktadır. Zeytin bölgeye huzur,sağlık ve güzellik getirdi. Akdeniz halklarının uzun ömürlülüğünün büyüleyici sırrı ve farklı medeniyetler tarafından paylaşılan lezzetli geleneksel bir ritüel olarak kullanıldı.

Ege bölgesindeki Klazomenai antik kenti Urla’da keşfedilen arkeolojik kalıntılar, M.Ö 6. YY ve son keşiflere kadar zeytinyağı ekstraksiyonuna(Bir ayrıştırma yöntemi) tanıklık ediyor.

Zeytinin Türkiye’deki uzun tarihinin daha fazla izi, Mut ya da İzmir’de bulunan zeytinyağı mağazalarında yetişen 1300 yaşındaki ağaçlardır. Zeus Ege’nin mavisinin Kaz Dağı’nın yeşili ile buluştuğu (Kücükkuyu)da çeşitli otlarla tatlandırılmış ağız sulandıran zeytin türlerinden oluşan bir kahvaltının lezzetlerini övdüğü İlyada zeytinden bahsedilmektedir.

Türkiye’deki tarihi zeytin ve zeytinyağı simge tarihi yapılar

Urla

M. ö. 6. yüzyıldan kalma bir zeytinyağı sıkım makinası yanı sıra M. Ö. 3. ve 2. yüzyıllar arasında zeytin depoları keşfedildi.

İzmir

Homer’ın destanlarını arkadaşlarına okuduğu ve M. ö. 1199’da zeytin ağaçlarının gölgesinde onlarla yemek yediği yer.

Milet

Milet Thales onun meteorolojik çalışmalarda elde edilen sonraki yıllarda zeytin hasadını tahmin ettiğine dair kalıntılar.

Kaş Uluburun

Ulubu’nun işlettiği Bronze çağ gemi enkazı üzerinde zeytin kalıntıları bulundu.

Mut

1300 yaşında bir zeytin ağacı hala burada yaşıyor.

Hatay

Burası zeytinin anavatanı ve Türkiye’nin en eski ikinci zeytin ağacına ev sahipliği yapıyor, bu ağacın gövde çapı 110 cm’dir.

Ağrı

Gagasında zeytin dallarını Nuh’un gemisine taşıyan güvercinler, eskiden beri barışın sembolü olmuştur.

Türkiye’de zeytinyağı üretimi

Günümüzde yağ çıkarma yöntemi, altı bin yıl önceki ile aynıdır. Zeytinler, sadece herhangi bir kimyasal işlem olmadan yağı çıkarmak için basınç uygulanan bir püre halinde ezilir. Yağ daha sonra meyve suyundan ayrılır. On dokuzuncu yüzyılın başlarındaki teknolojik gelişmelerden elde edilen teknoloji, günümüzde en yaygın ve sürekli sistem olarak bilinen santrifüj sistemleridir.

Sürekli veya tam otomatik sistemde, oluklar ilk önce çeşitlere göre sıralanır, yapraklardan sıyrılır ve zeytin çekirdeği 3000 rpm’de ince dişli bir makinede ezilir. Ezilmiş zeytin hamuruna su eklenir ve sonuçta elde edilen püre dövülür. Daha sonra, zeytin posası yağlı meyve suyundan ayrılır. Zeytinyağı daha sonra suyundan ayrılır ve bir filtre tankına aktarılır. Bu tür zeytinyağları, asitliklerine bağlı olarak, virgin veya extra virgin  derecelidir ve bir meyve suyu gibi içilebilir. Son sediment uzaklaştırılır ve çökelme tankında zeytinyağı kalır. Sızma ve sızma zeytinyağı daha sonra tamburlara, teneke kutulara veya şişelere konur. Ekstraksiyon işleminden kalan zeytin presi yeniden ezilir ve sabun yapımında kullanılır, harcanan presi ise yakıt peletleri yapmak için kullanılır.

Kaliteli zeytinyağı elde etmek için, zeytinler hasattan sonra en kısa sürede işlenmelidir. Meyve yatmaya bırakılırsa kalite kötüleşir ve asit artar. Ekstraksiyon işlemine girmeden önce zeytinlerin de uygun şekilde temizlenmesi ve zeytinyağının uygun şekilde depolanması gerekir.

Rakamlarla Türk zeytin / zeytinyağı sektörü

• 180 milyon zeytin ağacı

• 700 000 hektarlık zeytin bahçeleri

• 500 000 ton sofralık zeytin / yıl

• 300 000 ton zeytinyağı / yıl

• Zeytin ve zeytinyağı üretiminde 500.000 hane istihdam edildi

•> 500 sürekli işlem zeytinyağı fabrikası

• Modern teknolojilerle donatılmış yeterli rafineriler ve perakende paketleme tesisleri

• Uluslararası standartlara uygun kalite kontrol testleri için devlet / özel laboratuvarlar

• 70.000 ton sofralık zeytin ihracatı / yıl

• 60.000 ton zeytinyağı ihracatı / yıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress